banner

Göz Bakım Ürünleri

Göz kuruluğu, Nedir?
Kuru göz, göz kapaklarının etrafındaki küçük gözyaşı bezlerinin yeterli miktarda gözyaşı üretememesi veya aşırı buharlaşmaya bağlı gözyaşı film tabakasının düzensizliğinden dolayı göz yüzeyinin neminin azalmasıdır. Gözler kuru olduğunda, toz ve döküntüler gözlerinize yapışarak tahrişe ve aşınmalara neden olur. Gözlerin sağlıklı kalabilmesi için belli bir nem seviyesini koruması gerekir. Göz kapakları cam silecekleri gibi çalışır gözlerinizi kapattığınızda kalıntıları silerler, gözlerinizi açtığınızda ise gözyaşı ile göz yüzeyini nemlendirirler. Bu sayede göz kapaklarınız ve gözyaşlarınız göz yüzeyinizin temiz ve berrak kalmasını sağlar, aynı zamanda gözdeki nem dengesini korur.

Göz kuruluğu Nedenleri
Göz kuruluğu belirtileri yaşayan ve sürekli rahatsızlık hissedenlerin bir göz doktoruna danışmaları önemlidir. Göz doktoru, göz kuruluğunun altında yatan nedeni belirleyebilir ve uygun tedavi seçeneklerini önerebilir. Göz kuruluğunun en yaygın nedenlerini sizler için sıraladık.
Uzun süre dijital ekranlara bakmak: Bilgisayar veya tablet ekranlarına bakarken, yakın mesafeden uzun süre yoğun iş yaparken odaklanma nedeniyle göz kırpma sayısı yarı yarıya azalır bu da gözlerin nemlenmesini sağlayan doğal gözyaşı tabakasının buharlaşmasına ve göz kuruluğuna neden olabilir.
Rüzgarlı, dumanlı veya kuru ortamlar: Bu tür yerlerde vakit geçirmek gözyaşlarınızın daha çabuk buharlaşmasına ve göz kuruluğuna yol açabilir.
Lazer göz ameliyatı: Bazı lazer ameliyatı türlerinden sonra gözleriniz daha az gözyaşı üretebilir. Bu yan etki bazen kalıcı olabilir.
İlaçlar: Kuru göz, soğuk algınlığı, alerji, depresyon gibi durumları tedavi eden bazı ilaçların yan etkisi olabilir.

Göz Kuruluğunun Belirtileri
Göz kuruluğu, yaşam kalitesini etkileyebilecek rahatsız edici belirtilere neden olabilir. İsterseniz şimdi de göz kuruluğunun belirtileri nelermiş birlikte onlara bakalım. Gözlerde sürekli olarak yanma veya batma hissi göz kuruluğunun belirgin bir işaretidir. Bu his, genellikle gözlerin kuruluğundan kaynaklanır ve gözler yoğun bir şekilde aynı noktaya odaklandığında artabilir. Gözlerde kızarıklık ve kaşıntı diğer yaygın belirtilerdendir. Gözlerin yüzeyi nemli olmadığı için kan damarları daha belirgin hale gelebilir ve kaşıntı hissi olabilir. Kaşımak geçici bir rahatlama sağlasa da zaman içerisinde durumu daha da kötüleştirebilir. Göz kuruluğunun belirtileri arasında ışığa hassasiyet, göz yorgunluğu, göz kapaklarında yapışkanlık ve çapaklanma da sayılabilir. Bu belirtilerden bir veya birkaçını yaşıyorsanız, göz kuruluğunuz olabileceğinden şüphelenebilirsiniz.

Suni Gözyaşı Damlası Nedir?
Yapay gözyaşları, göz kuruluğu yaşayanların konforunu artıran ve rahatlama sağlayan sıvılardır. Yapay gözyaşı, gözlerimizin doğal nemini taklit etmek üzere tasarlanmıştır. Göz damlası kullanarak gözü nemlendirmek ve yüzeyini olumsuz etkenlere ve enfeksiyonlara karşı korumak mümkündür. Gözyaşı filminin dayanıklılığını da arttırır.

Kontakt Lens Takarken Yapay Gözyaşı Kullanılabilir mı?
Kontakt lens kullananlar da yapay gözyaşı kullanabilir. Yakın mesafelere ve dijital ekranlara fazlaca yoğunlaşmaya bağlı kuru göz sendromu giderek daha da çoğalıyor, bu nedenle gözlerin sağlığına ve rahatlığına daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Kontakt lenslerle birlikte koruyucu (Prezervan) içermeyen yapay gözyaşı damlaları önerilmektedir. Prezervan (koruyucu madde) içermeyen gözyaşı damlaları, genellikle kontakt lenslerle birlikte kullanıma çok daha uygundur. Koruyucu içeren damlaların içerisinde bulunan koruyucu maddeler lenslerin formuna zarar verebilir ve gözde birikintiler oluşmasını sağlayabilir. Damla kullanma ihtiyacı hissettiğinizde doktorunuzu ziyaret ederek, damla önerisi almanız çok daha sağlıklı olacaktır. Hekiminiz gözyaşı testlerinizi yaparak size uygun olan damlayı reçete edecektir.

Gözyaşı Damlası Ne İşe Yarar?
Yapay gözyaşları öncelikle gözlerde rahatsızlık, yanma, kızarıklık veya batma hissi ile kendini gösteren kuru göz sendromu belirtilerinde kullanılır. Tüm bu belirtilerin nedeni hem yetersiz gözyaşı üretimi hem de çok hızlı buharlaşması olabilir. Nemlendirici göz damlaları yalnızca göz kuruluğu ile ilgili semptomları hafifletmek için kullanılmaz. Gözyaşı damlaları aynı zamanda bilgisayar, akıllı telefon veya TV ekranı karşısında çok fazla zaman harcayanlar için de rahatlama sağlar. Ayrıca gözleriniz rüzgara, güneşe ve kirli havaya maruz kaldığında da faydasını hissedebilirsiniz. Nem oranı düşük, merkezi ısıtmalı veya klimalı odalarda kalan herkese de nemlendirici göz damlaları önerilir. Genellikle doğal gözyaşının bileşenlerine benzer maddeler içerir, bu bileşenler gözyaşı filmini destekleyerek göz yüzeyinin nemli kalmasına yardımcı olur. Suni gözyaşı damlaları gözlerin içine damlatılarak uygulanır ve göz yüzeyine yayılarak etki gösterir. Gözyaşları gözlerinizi ıslak ve pürüzsüz tutar ve net görebilmeniz için ışığın odaklanmasına yardımcı olur. Ayrıca gözlerinizi enfeksiyonlardan ve kir ve toz gibi tahriş edici şeylerden de korurlar.

Göz Kuruluğu için Hangi Lensler Daha İyi?
Göz kuruluğu yaşayanlar için en uygun lensler günlük tek kullanımlık lensler ve silikon hidrojel lenslerdir. Lenslerin üretildikleri malzemeler, üretim teknikleri, su içerikleri ve oksijen geçirgenlikleri birbirinden farklıdır. Gözyaşı ölçümlerinizi yaparak göz kuruluğunuzu giderecek en uygun lense karar verecek kişi uzman bir göz hekimidir.
Scroll
Bizi Arayın