Lens BLog
Lens Çeşitleri Nelerdir?

Lens Çeşitleri Nelerdir?

01.08.2017

Lens çeşitlerinin neler olduğu her zaman merak edilmektedir. Temelde 2 çeşit lens vardır. Bunlar gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lenslerdir. Gaz geçirgen sert lenslerin  kullanımının gerektiği birkaç durum dışında çoğunlukla yumuşak lensler kullanılır. 

Gaz geçirgen sert lensler : Göze oksijen geçişine izin verdikleri için bu adı alırlar ve bu özellikleri nedeniyle artık kullanılmayan sert lenslere göre kornea epitel metabolizmasını daha az bozarlar. Korneanın seklini almadıkları için yüksek astigmatizma ve keratokonus gibi olgularda özellikle tercih edilirler. 

Yumuşak lensler:

Çok değişik tipleri vardır. Günlük kullanılan 1 gün ömürlü lensler, günlük kullanılan 1 ay ömürlü lensler, günlük kullanılan 1 yıl ömürlü lensler, 1 hafta kullanılan 1 hafta ömürlü lensler, 1 ay kullanılan 1 ay ömürlü lensler, bazı göz hastalıklarının tedavisi için kullanılan tedavi edici lensler, bifokal lensler ve renkli lensler gibi.

Bunların kullanımı oldukça rahattır. Gözdeki kusurun tashihi için kullanılan lenslerin çoğu renksizdir ve göze takıldığında görünümü değiştirmezler. Takıldıkları sürece kusuru giderir ve berrak bir görüntü sağlarlar.

Kornea yüzeyini bozan hastalıklar sinir uçlarının dışarıda kalmasına bağlı olarak hastaya yoğun bir huzursuzluk verirler. Eski lazer uygulamalarında da kornea sinir uçları açıkta kalır ve hasta yoğun ağrı duyardı. Bu gibi durumlarda hastanın tedavisi amacıyla tedavi edici yumuşak kontakt lensler kullanılır.

Multifocal lensler:

Yakın ve uzak için iki ayrı gözlük kullanmak zorunda kalan kişiler için geliştirilmiştir.

Günümüzde çok popüler olan bir lens grubu da renkli lenslerdir. Gözdeki kusurun düzeltilmesi amacıyla kullanılabildiği gibi herhangi bir kusur olmadan da sırf estetik amaçlı olarak kullanılan numarasız tipleri vardır. Renk seçenekleri çok fazladır. Renkli lensler her gözde katalogda gösterildiği gibi durmaz. Bu nedenle değişik seçenekleri deneme imkanı tanıyan bir merkezde göz muayenesinin ardından denenerek alınmasında fayda vardır. 

Yumuşak lens çeşitleri 

Yumuşak Kontakt lenslerin oldukça farklı bir çok çeşidi var ve bir kez kullanıldıktan sonra atılan günlük lensler de bunlardan biri. İsminden de anlaşıldığı üzere günlük değişimli kullanım planı olan kontakt lensler gözlerinize iyi bir bakım sağlarlar ve sizi solüsyonlarla uğraştırmazlar.

Her gün yenisi kullanılan ve kullanıldıktan sonra atılan günlük lensler her zaman daha güvenilir ve sağlıklıdırlar. Sadece günlük olarak kullanmanız ve kullanımdan sonra atmanız yeterlidir. Günlük değişimli kontakt lenslerle her gün temiz ve canlı gözlere sahip olabilirsiniz.

Aylık  değişimli yumuşak kontakt lensler

Yumuşak kontakt lens çeşitlerinden birisi de aylık lenslerdir. Aylık lensler kullanım sürelerine ve temizliğine dikkat edildiği takdirde sorunsuz olarak kullanılabilir. Tüm dünyada en çok kullanılan lens çeşidi aylık lenslerdir.Aylık lenslerin maliyeti diğer lens çeşitlerine göre çok daha azdır.

Aylık şeffaf lensler genel olarak 1 kutu içerisinde 6 adet (bilister paket)lens olarak satışa sunulur , 6 adet (3 çift) lensi iki gözünüz için 3 ay kullanabilirsiniz.(Lens kutuları aynı numara ve özellikte lensleri içerir, iki göz numarasının farklı olduğu durumda iki ayrı kutu lens alınması gerekmektedir.)  4 kutu lens ,1 yıllık lens ihtiyacınızı karşılamaktadır.

Aylık lenslerin konforunda ve temizliğinde kullanılan lens solüsyonun önemi sanıldığından çok daha büyüktür, Ciba Vision , Bausch & Lomb , Alcon, Sauflon  ve Zeiss (Wöhlk) gibi dünya çapında bilinen ve kullanılan solüsyonlar haricinde bilinmeyen markalara ait lens solüsyonları kullanmanız gerek göz sağlığınızı gerekse lenslerinizin performansını ve konforunu olumsuz yönde etkileyebilir.

Renkli yumuşak kontakt lensler

Artık renkli gözlere sahip olmak zor değil, renkli lensler numarasız yani kozmetik amaçlı olarak üretildiği gibi net görüş sağlayan numaralı üretimleri de bulunmaktadır. Renkli lenslerin renkleri, hareli ve haresiz olmak üzere iki farklı çeşittedir. Hareli renkli lensler düz renkli lenslere oranla çok daha doğaldır, düz renkli lensler ise daha belirgin renklere sahiptir. Renkli lensler, günlük renkli lensler , aylık renkli lensler ve yıllık renkli lensler olarak üretilmektedir.

Torik yumuşak kontakt lensler :

Eğer yumuşak kontakt lenslerin astigmatınızı düzeltmek için kullanılamayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yeni nesil torik lensler astigmatizmi düzeltmek için konvansiyonel kontakt lenslerden farklı bir şekilde tasarlandı. Yeni nesil toric lensler , göz kürenizin farklı şekline rahatça uyum sağlayacak şekilde tasarlardı. Yani artık ne eski nesil kontakt lensleri kullanmak ne de gözlüklerle kendinizi sınırlandırmak zorunda değilsiniz.

Multifocal yumuşak kontakt lensler:

40 yaşından sonra hemen hemen herkes yakın nesnelere odaklanma kabiliyetini yitiriyor. Yaş ilerledikçe farklılaşan diğer birçok şey gibi bu da olağan bir durumdur. Halk arasında yaygın bilinen adıyla “okuma gözlüğü” bu sorunun çözüm yollarından birisi, ancak yeni nesil multifocal yani çok odaklı lensleri gözlüklerde ve eski nesil multifocal lenslerde yaşadığınız sıkıntıları yaşamadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bifokal camlı gözlükleri ya da okuma gözlüklerinizi unutun, daha konforlu, pratik ve dinamik olan çok odaklı multifocal lensleri seçin

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.
ScrollBizi Arayın