banner

Toric Astigmat Lensler

Toric Astigmat Lensler kategorisinde adet ürün bulunmuştur.

TORİC LENS

Astigmat, görüşünüzü bulanıklaştıran ve dağınık hale getirebilen yaygın bir göz problemidir. Korneanızın (gözünüzün şeffaf ön tabakası) veya merceğinizin (gözünüzün odaklanmasına yardımcı olan iç kısmı) normalden farklı bir şekle sahip olması durumunda astigmat meydana gelir. Astigmat nesneleri uzamış ve bulanık görmeye yol açar.

Astigmat belirtileri nelerdir?

Astigmatın en yaygın belirtileri arasında net görebilmek için gözleri kısmak, baş ağrıları, göz yorgunluğun bulunur.

Hafif astigmatınız varsa herhangi bir belirti fark etmeyebilirsiniz, astigmatınız olup olmadığını öğrenmenin tek yolu göz muayenesidir. Düzenli göz muayenesi özellikle, görmelerinin normal olmadığını fark etme olasılıkları daha düşük olan çocuklar için gereklidir.

Torik lenslerin diğer lenslerden farkı nedir?

Standart kontakt lensler korneanın doğal şekline göre küreseldir. Bir futbol topunu ikiye bölerseniz küresel bir kontakt lens gibi görünür. Torik lensin şekli farklıdır, İkiye kesilmiş bir beyzbol topunu hayal edin, yuvarlaktır ancak düz bir yüzeye sahiptir. Torik lensler, ışığın göze nasıl girdiğini kontrol etmek için beyzbol topu ile benzer bir yüzeye sahiptir.

Astigmatlı Lensler görmeyi nasıl düzeltir?

Astigmatlı lenslerin benzersiz şekli, mercek boyunca birden fazla kırılma gücüne izin verir. Başka bir deyişle, mercek boyunca dikey veya yatay olarak hareket ettikçe odaklanma gücü artar veya azalır. Bu tasarım, astigmatın neden olduğu kırma kusurunu düzelterek, net görüş için ışığın retinanın bir noktasına odaklanmasını sağlar.

Astigmatınız olduğunda, korneanızın eğrisi dikey ve yatay düzlemlerde ışığın kırılma sorunlarına neden olarak, görüşünüzü bulanıklaştırır. Torik kontakt lensler, net bir şekilde görmenize yardımcı olmak için hem dikey hem de yatay hizalamalarda farklı odaklanma gücü sağlar.

Astigmat kırma kusurunda lens kullanılamayacağı fikri çoktan geçmişte kaldı. Astigmatı olanlar lens kullanabilir, Astigmat için torik lensler kullanılır. Torik lensler astigmatlı hastaların gözlüksüz net görmelerini sağlar.

Torik lens kullanımı

Torik lensler, astigmatı olan bireyler için tüm mesafelerde net görüş sağlamaya yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Geçmişte astigmatı olanlar için çok fazla kontakt lens seçeneği yoktu ancak artık durum böyle değil, torik lensler astigmatizmayı göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir kontakt lens türüdür. Göz doktorunuzun sağlayacağı hassas bir ölçüm torik lenslerle mükemmel bir görsel netliğe ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Miyop astigmat ve hipermetrop astigmat lensler

Astigmat, tek başına görülebildiği gibi, miyopi (yakını görememe) veya hipermetrop (uzağı görememe) gibi diğer kırma kusurlarıyla birlikte de (miyop astigmat ya da hipermetrop astigmat) görülebilir. Miyop astigmat, gözün ana meridyenlerinden birinin veya her ikisinin de kısa görüşlü olması durumunda ortaya çıkar.

Hipermetrop astigmat, her iki ana meridyenin de uzak görüşlü olması durumunda ortaya çıkar. Torik kontakt lensler aynı zamanda gözün korneası veya merceğinin eğriliğindeki yakın görüşlülüğü ve uzak görüşlülüğü de giderir.

Torik lensler, ilk olarak astigmatizmanın neden olduğu yakın görüşlülüğü veya uzak görüşlülüğü düzelterek merceğin farklı bölümlerine odaklanırlar. İkincisi, gözün ön kısmında mükemmel açıya dönebilmektedirler.

Torik kontakt lensler, ince-kalın bölgeler, mercek kesilmesi (merceğin alt kısmının biraz kesildiği yer) ve ağırlıklandırma (lensi biraz daha kalın veya ağır hale getiren) dahil olmak üzere göz üzerinde en uygun yönelimi korumak için detaylı özellikler kullanır. Bu özelliklerden dolayı, astigmatın denklemin bir parçası olduğu durumlarda kontakt lenslerin uyumu daha da önemlidir.

Her göz benzersiz olduğundan, göz doktorunuzun sizin için mükemmel lensi bulmak için biraz deneme yanılma yapması ve farklı markaları içeren denemeler yapması gerekebilir. Doktorunuz mükemmel uyum ve rahatlığı görsel keskinlikle dengeleyen bir kontakt lens bulmanıza yardımcı olacaklar. Torik kontakt lens reçeteleri, kırma kusurlarının birleşiminden kaynaklanan karmaşık görme ihtiyaçları olan bireylere netlik sağlayacak şekilde düzenlenir.

Üretildiği materyale göre torik lens çeşitleri

Her hastanın gözleri kendine özgüdür ve her kontakt lens her göze uyum sağlayacak şekilde tek tip değildir bu nedenle torik lenslerin de farklı çeşitleri vardır.

Yumuşak torik kontakt lensler:Yumuşak torik lensler göze uyacak şekilde tasarlandığından, bazı hastalar diğer türlere göre lenslerin uyum şeklinden daha fazla keyif alırlar ve daha rahat kullanırlar.

Sert gaz geçirgen lensler: Sert lensler yumuşak lensler kadar rahat değildir. İleri derecede astigmatı olan hastalar için önerilen seçeneklerden biridir. Her göz kırpmada şekillerini korurlar, bu da görüşün kesintisiz olarak net kalmasına yardımcı olur.

Kullanım sürelerine göre yumuşak toric lens çeşitleri

Yumuşak torik lensler kullanım sürelerine göre günlük, 15 günlük ve Aylık olmak üzere 3’e ayrılır.

Günlük torik (astigmatlı) lensler

Günlük torik lensler 1 gün kullanılır ve uyumadan önce çıkarılıp atılır. Günlük torik lenslerin kullanım ömrü 1 gündür.

15 günlük torik (astigmatlı) lensler

Kullanım süreleri 15 gündür, 15 gün sonunda atılması gerekir.

Aylık torik(astigmatlı) lensler

Aylık torik lensler 30 günlüktür 30 gün sonunda atılması gerekir.

Torik lenslerin 1 kutusu içerisinde kaç adet lens bulunur?

Günlük torik lenslerin 1 kutusu içerisinde 30 adet lens bulunur. 2 göz numaranız aynı ise 1 kutu 15 gün kullanılır, göz numaralarınız farklı ise 2 kutu almanız gerekir 2 kutu günlük torik lensi 1 ay kullanabilirsiniz.

15 günlük torik lenslerin 1 kutusunda 6 adet (3 çift) lens bulunur, göz numaralarınız aynı ise 1 kutu 1,5 ay kullanılır göz numaranız farklı ise 2 kutu sipariş etmeniz gerekir 2 kutu, 15 günlük lens 3 ay kullanılır.

Aylık torik lensler de 15 günlük lensler gibi 6'lı kutularla satışa sunulur, 30 gün kullanılabildiği için 1 kutu 3 aylıktır, 2 kutu 6 aylıktır.

Torik lens fiyatları;

Torik lens fiyatları kullanım sürelerine ve üretildikleri malzemeye göre değişebilmektedir.

Hidrojel torik lens fiyatları yeni nesil silikon hidrojel torik lens fiyatlarına oranla daha düşüktür.

Günlük torik lens fiyatları ise aylık toric lens fiyatlarına göre daha yüksektir, ancak aylık lenslerin olmazsa olmazı olan lens solüsyonuna günlük lenslerde ihtiyaç yoktur.

Astigmatlı lens çeşitleri ve en uygun astigmatlı lens fiyatları için tıklayınız.

Lens Market'in sizlere özel hazırladığı indirimli lens setlerine aşağıda bulunan linkten ulaşabilirsiniz.
Astigmatlı Lens Setleri

Acuvue Oasys toric lens UV korumalı astigmatlı lenstir. Air Optix torik lens silikon hidrojel materyale sahip astigmatlı lenstir. Biofinity toric lens silikon hidrojeldir yüksek konfora sahip astigmatlı lenstir. SofLens torik lens eski nesil hidrojel astigmatlı lenstir. Purevision 2 HD toric aylık lenslerdir. Ultra torik lens en son çıkan astigmatlı lenstir.

Yeni Acuvue Oasys 1-Day günlük Toric lensler en çok tercih edilen günlük astigmatlı lenstir, UV blokajlıdır. 1Day acuvue moist astigmatlı günlük lens UV ışınlarına karşı korur, Dailies Aqua Comfort günlük torik lens astigmatlı günlük lenstir.

Scroll
Bizi Arayın