Lens BLog
Kontakt Lens Kabı Kullanımı ve Temizliği

Kontakt Lens Kabı Kullanımı ve Temizliği

23.06.2023

2 haftalık lens veya aylık lens kullanıyorsanız, lens kabı kullanmamız gerekir. Göz sağlığınız için hem lenslerinizin hem de lens kabınızın hijyenine çok dikkat etmelisiniz. Eğer doktorunuzun tavsiyesiyle günlük kullan-at lens ya da gece gözde kalabilen bir lens kullanmıyorsanız her gün uyumadan önce lensleriniz çıkarıp, lens kabına koymanız gerekir. Lenslerinizin hijyeni için lens kabınızı doğru şekilde temizlemelisiniz.

❓ Kontakt Lens Kabı Temizliği Nasıl Olmalı ?

İlk olarak lens kabını temizlemeye başlamadan önce ellerinizi su ve sabunla iyice yıkayın. Ellerinizi kurularken kullanacağınız havlunun tüylerinin elinizde kalma ihtimalinin olmadığına emin olun. Ellerinizi kuruladıktan sonra lens kabına başka bir madde ile temas ettirmeden sadece lens solüsyonu ile iyice temizlemelisiniz. Solüsyonun kabın her tarafını temizlediğinden emin olun. Artık lenslerinizi güvenle lens kabınıza koyabilirsiniz. 😊

www.lensmarket.com’da satılan her solüsyonun içinden bir adet yeni lens kabı çıkmakta. Her yeni solüsyona geçtiğinizde lens kabınızı da yeni paketten çıkan lens kabı ile değiştirmenizi öneriyoruz. (En uzun süre 3 ay olacak şekilde) Yeni lens kabına geçtiğinizde de aynı şekilde lens kabını solüsyonunuz ile temizlemeniz gerekir.

❓ Kontakt Lens Kabı Ne Sıklıkla Temizlenmeli?

Her kullanım öncesi lens kabınızı temizlemeniz gerekir. Aynı solüsyonda birden fazla kez lenslerinizi bekletirseniz gözlerinize zarar verebilirsiniz. Bu nedenle her seferinde temiz lens kabına yeni solüsyon eklemelisiniz. Sabahları lenslerinizi kullanmaya başladıktan sonra da lens kabınızı temizleyebilir, bu işlemi akşama bırakmayabilirsiniz. Tercih sizin. 😊

❓ Kontak Lensleri, Lens kabına Koymadan Önce Solüsyon Dökmek Gerekir mi ?

Lensleriniz kabına koymadan önce lens kaplarını her zaman solüsyon ile yıkamalısınız daha sonra elleriniz temizken avucunuza lenslerinizi alarak birkaç damla solüsyon damlatmalı ve parmağınızla çok küçük hareketlerle ovmalısınız. Lenslerinize zarar vermeyecek şekilde çok yavaş hareket etmelisiniz. Lensin her iki tarafı içinde bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

❓ Lens Kabına Ne Kadar Solüsyon Eklenmeli ?

Lens kabınızın temizliğinden emin olduktan sonra, kabın içinde yer alan işaretli yere kadar solüsyon ile doldurun. Böylece lenslerinizi koyduğunuzda lensin her tarafı ile solüsyon temas etmiş olacak. Lens kabında işaretli olan yerden daha fazla solüsyon eklerseniz lensinizi de kaba koyduğunuzda taşabilir. Sonrasında ise lensiniz sıvı içinde kayarak kapağın kenarına gelerek yırtılabilir.

Böyle bir durum ile karşılaşmamak için yeteri kadar solüsyon ekleyin. Eğer fazla solüsyon koyarsanız ve lensiniz lens kabı kapağına sıkışarak yırtılırsa onu kullanmadan yeni bir lense geçmeniz gerekir. Eğer tavsiye edilenden daha az solüsyon eklerseniz ise lensleriniz yeterince temizlenmeyebilir. Bu nedenlerden dolayı önerilen ölçüye sadık kalınmalı.

❓ Lenslerin Temizlenmesi için Kaç Saat Solüsyonda Beklemesi Gerekir ?

Lenslerin temizlenmesi için önerilen ideal süre ortalama 6 saattir. Ancak lensleri kullanmayacaksanız gözlük veya özel bir gün için günlük kullan-at lens tercih edecekseniz 30 güne kadar lenslerinizi solüsyonda bekletebilirsiniz.

Kontakt Lens Kabı Temizliğinde Yapılan Yaygın Hatalar

Lens kabı temizliğinde lens solüsyonu dışında bir ürün kullanmamalısınız. Aksi halde gözlerinize ciddi zararlar verebilirsiniz. Bazı lens kullanıcıları yanılgıya düşerek alkol, sabun kullanabilmekte ve diş fırçası gibi ürünlerle ovmakta. Bazen ise bulaşık makinesinde yıkmayı düşünen kullanıcılar olabilmekte. Bunların hiçbiri yapılmamalı, sadece önerilen şekilde en iyi lens solüsyonları kullanılmalı.

Solüsyonları incelemek ve satın almak için tıklayınız.Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.
ScrollBizi Arayın