Lens Sözlüğü

Yalnızca bir defa kullanılan kontakt lenslerdir. FDA (Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından sadece bir kere kullanılan ve atılan lensler olarak tanımlanmışlardır. Bu tür kontakt lensler yalnızca bir gün kullanılabilecekleri gibi, eğer lensiniz uzatılmış süreli ise 7 güne kadar uzayan periyotlarda kullanılabilirler, kullanım süresi göz uzmanınızın önerdiği ve reçetelendirdiği süreye bağlıdır. Gözden çıkarıldıktan sonra temizlenen, durulanan, ya da dezenfekte edilen ve geri göze yerleştirilen hiç bir kontakt lens FDA’nın tek kullanımlık kontakt lens tanımıyla belirlediği bu kategori içine giremez.
Gözdeki yaraların iyileşmesi ve bu süreçte gözü korumak amaçlı kullanılan lenslerdir. Bu eşsiz lensler gözün tedavi edilmesi için sık sık uygun ilaç tedavisi ile birlikte kullanılırlar. Bu lenslerin boyutu genellikle büyüktür ve korneayı kaplayarak nemli kalmasını sağlar ve kornea yüzeyini korurlar. Bu lenslerin iyi geliştirilmiş özelliklerinden dolayı göz için etkili ve acısız koruma ve kaplama sağlar.
Göz içi sıvı basıncının ölçülmesini sağlayan standart bir göz testi prosedürüdür. Yüksek basınç muhtemel glokomun habercisi olabilmektedir.
Astigmatizm tedavisi için tasarlanmış ve iki farklı kırma gücü olan lenslerdir.
Kontakt lensin arka yüzey geometrisinin hassas makinelerle şekillendirildiği üretim tekniğidir.
Üç farklı odağı olan ve kırma problemlerini bu üç odak bölgesiyle düzelten lenslerdir.
Koruyucu içermeyen tuzlu solüsyonlardır. Kontakt lensler temizlendikten sonra kullanıma hazır olmaları için kullanılan çalkalama/durulama çözeltileridir. Tuzlu lens çözeltileri kontakt lensleri dezenfekte etmez.
Scroll
Bizi Arayın