Lens BLog
Gözlük Reçetesi ile Lens Alınır Mı?

Gözlük Reçetesi ile Lens Alınır Mı?

24.01.2024

Dijital ekranlara bakarken veya kitap okumaya çalışırken eskiden net görebildiğiniz mesafede şimdilerde eskisi kadar iyi görmüyor olabilirsiniz. Veya nesneleri bulanık, dalgalı görmeye başlamış olabilirsiniz. Günlük hayat üzerinden bir örnek verecek olursak; yolculuk esnasında araba ve trafik ışıklarını eskisi kadar iyi görmüyorsanız, ışıklarda dağılma oluyorsa veya tabelaları okumakta artık güçlük çekiyorsanız en kısa sürede bir göz hekimine muayene olmanızı öneriyoruz.

Muayene sonrası göz hekiminiz gözlerinizde kırma kusuru belirlerse, görüş kalitenizi arttırmak için size reçete yazacaktır. Eğer göz yapınız uygun ise doktorunuz hem lens hem de gözlük reçetesi verebilir. Göz hekimi tarafından hem lens ve hem de gözlük reçetesi yazılan kişiler, gözlük mü yoksa lens mi kullanacağına kendisi karar verebilir. Lensin avantajlarını tecrübe eden kullanıcıların büyük bir kısmı sonraki süreçte de lens kullanmayı tercih edebilmektedir.

Gözlük Reçetesi Lens Reçetesine Çevrilebilir Mi?

Gözlük Reçetesi Lens Reçetesine Çevrilebilir Mi?

Bu sorunun cevabı en kestirme şekilde hayır. Nedeni ise lens reçetesi için yapılması gereken muayene farklıdır. Ayrıca lens kullanımı için reçetede olması gereken temel değerler vardır. Bc (Temel eğri) ve Dia (göz çapı) gibi değerler sadece lens reçetesinde olur, gözlük reçetesinde bulunmaz. Lens kullanımı için, lens değerlerinin öğrenilmesi gerekir. Bu nedenlerden dolayı da bir uyarlama söz konusu olamaz.

Kırma kusuru değerleri (astigmatizm, miyopi, hipermetropi) de lens ve gözlük için farklılık gösterebilir. Lensler doğrudan göze temas eder ancak gözlükler ise belirli bir mesafe uzaklıkta olur. Bu nedenle de kırma kusuru değerleri lens ve gözlük için farklılık gösterebilir.

Ayrıca gözlük için iki göz arasındaki mesafenin değerine yani pupilla ölçüsüne ihtiyaç vardır. Lens için böyle bir ölçüme gerek yoktur.

Reçeteme Uygun Lensi Nasıl Alabilirim?

Reçeteme Uygun Lensi Nasıl Alabilirim?

Lens reçeteniz ile lensmarket.com sitemizi ziyaret ederek ve reçetenizde yazan değerleri seçerek kolayca siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Lens reçetenizde Sferik, Sph veya Power (PWR) terimlerinden biri yazıyor olabilir. Bu değerlerin hepsi miyopi veya hipermetropiyi ifade eder. Bu değerde miyopi yani uzağı görememe eksi (-) ile, hipermetropi yani yakını görememe artı (+) işareti ile ifade edilir.

Reçetenizde yazan değerler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz İlk Kez Lens Kullanacakların Bilmesi Gerekenler yazımıza göz atabilirsiniz.

Lens Reçetesi Ne Sıklıkla Yenilenmeli?

Lens Reçetesi Ne Sıklıkla Yenilenmeli?

Eğer göz doktorunuz aksini belirtmediyse kontakt lens reçetesi 1 yıl süre ile geçerlidir. 1 yıl dolduktan sonra yeniden muayene olarak yeni lens reçetesi almanız gerekir. Ancak görüşünüzde bir farklılık oluşursa bu süreyi daha kısa tutarak göz hekiminize durumu bildirmeniz ve yeniden muayene olmanız gerekir.

Kontakt Lens Reçetesi İle Adım Adım Lensmarket.com'dan Sipariş Oluşturma

Lens Reçetesi İle Adım Adım Lensmarket.com ’dan Sipariş Oluşturma

  • Öncelikli olarak eğer göz hekiminiz reçetenizde bir marka veya ürün önerdiyse lensmarket.com adresini ziyaret ederek arama barına ilgili ürünü veya markayı yazarak kolayca ulaşabilirsiniz.

  • Arama sonrası kullanacağız kontakt lens karşınıza çıktıktan sonra üzerine tıklayarak detay sayfasını görüntülemeniz gerekir. Sonrasında ise lens reçetenizde yazan değerleri kolayca seçebilirsiniz.

  • Sağ ve sol gözünüz eğer aynı değerlere sahip ise, dilerseniz sadece bir gözün değerlerini girerek bir kutu lens satın alabilirisiniz. Alt limit olmadan tüm siparişlerinizde kargo ücretsiz olduğu için ilave bir ücret ödememize de gerek kalmaz.😊

  • İki göz değeriniz farklı ise sol gözünüz için bir kutu ve sağ gözünüz için bir kutu olarak toplamda en az 2 kutu lens almanız gerekecektir.

  • Göz hekiminiz marka ve ürün belirtmeden sadece göz değerlerinizin yazılı olduğu bir lens reçetesi oluşturarak hangi saydam kontakt lensi kullanacağınızı size bırakmışta olabilir. Bu durumda ise değerlerinize uygun olarak istediğiniz kontakt lensi tercih edebilirsiniz.

  • Seçenekler arasından seçim yapmak için veya lens kullanımı ile ilgili danışmak istediğiniz bir konu olursa, uzman müşteri hizmetlerimize 444 53 67 (444 LENS) nolu telefonumuzdan ulaşabilirsiniz. Lensinizi sepete ekledikten sonra sepetinize özel kampanyalara ve indirimli ürünlere de göz atmayı unutmayın.😊

  • 15 günlük veya aylık kullanım süresine sahip lens aldıysanız lens solüsyonu almayı da unutmayın.😊 Sadece günlük kullan – at lenslerde, lens solüsyonu gerekmez. Lens kabını ise siz sormadan biz söyleyelim. Lensmarket.com’da yer alan solüsyonların içinde lens kabı da bulunmakta.

  • Sonraki adımda ise adres bilginize göre size sunulan kargo firmalarında istediğinizi seçebilirsiniz. Kargo seçimi sonrasında lens reçetenizi yüklemek üzere “Reçete Bilgileri” başlığına tıklamalısınız. Dilerseniz reçetenizi doğrudan sitemize yükleyebilir veya [email protected] mail adresimize ayrıca iletebilirsiniz.

  • Kapıda nakit, havale veya kredi kartı ödeme seçeneklerinden size en uygun olanı seçerek siparişinizi onaylayabilirsiniz.

Dilerseniz çoklu alım yaparak İndirimli Lens Paketleri ile daha uzun süre kullanmak üzere daha da avantajlı fiyatlara lenslerinizi satın alabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.
ScrollBizi Arayın