Lens BLog
Günlük Lensler

Günlük Lensler

01.02.2024

Günlük lensler bir kere kullanıma uygun lenslerdir, bu nedenle tek kullanımlık lensler veya günlük kullan at lensler olarak adlandırılırlar. 15 günlük lenslerin ve aylık lenslerin aksine solüsyon ve lens kabı gerektirmez. 1 günlük lensler ile, her yeni güne yepyeni bir çift lens ile yeni bir başlangıç yapmış olursunuz. Gün sonunda ise çöpe atarsınız.

Günlük Tek Kullanımlık Lenslerin Avantajları

Günlük Tek Kullanımlık Lenslerin Avantajları

Günlük kontakt lensler birçok nedenden dolayı harikadır ve özellikle aktif ve yoğun yaşamları olanlar için vazgeçilmezdir.

  • 1 günlük lensler pratiktir; temizlemeye, lens solüsyonuna ve lens kabına ihtiyacınız olmaz. Yapmanız gereken tek şey lenslere dokunmadan önce ellerinizi yıkayıp, kurulamaktır.
  • Her seferinde yeni bir çift lens kullandığınız için hijyeniktir. 15 günlük ve aylık lenslerle kıyaslandığında seçenekler arasında en yüksek hijyen standardını sunar. Her kullanımdan sonra kolayca atıldıkları için günlük temizlik veya bakım gerekmez.
  • Alerjiniz varsa, özellikle de saman nezlesi gibi mevsimsel alerjilerden muzdaripseniz, günlük lensler her gün değiştirildiğinden ve olası alerjenleri en aza indirdiğinden dolayı sizin için iyi bir seçenek olabilir.
  • Hafif ila orta şiddette kuru göz sendromunuz varsa günlük tek kullanımlık lensler, genellikle daha uzun kullanım süreleri anlamına gelen gelişmiş konfor sunar.

Günlük Lenslerin Kullanıldığı Kırma Kusurları

Günlük kontakt lensler birçok nedenden dolayı harikadır ve özellikle aktif ve yoğun yaşamları olanlar için vazgeçilmezdir.

  • Miyop: uzaktaki nesnelerin odak dışı görünmesi
  • Hipermetrop: yakındaki nesnelerin net görünmemesi
  • Astigmat: nesnelerin bulanık görünmesi
  • Presbiyopi: yaş nedeniyle yakındaki nesnelerin bulanık görünmesi

Günlük Lens Çeşitleri

Siferik (küresel) günlük lensler: Miyop ve hipermetrop için kullanılan günlük lenslerdir.

Torik günlük lensler: Astigmatı düzeltmek için kullanılan astigmatlı günlük lenslerdir.

Multifokal günlük lensler: Presbiyopiyi düzeltir, birden fazla reçeteyi tek bir lenste birleştiren multifokal kontakt lensler, yaşa bağlı yakın ve uzak mesafede net görüş için kademeli bir geçiş yapmasına olanak sağlar.

Aylık Lensten Günlük Lense Geçiş Yapmak

Aylık lensten günlük lense geçiş yapabilirsiniz. Lensinizin markasını veya kullanım süresini değiştirmeyi düşünüyorsanız öncelikle göz doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Kontakt lensler materyal olarak farklılık gösterdiği gibi temel eğrisi (BC) veya çap (DİA) gibi ortak değerlerde de farklılık gösterir. Lensler ayrıca kullanım ve bakım koşulları açısından da farklılık gösterirler. Doktorunuz, kontrol sonrasında size en uygun günlük lensi önerecektir.

Yeni Lens Kullanıcıları İçin Günlük Lensler

Yeni Lens Kullanıcıları İçin Günlük Lensler

Tek kullanımlık şeffaf lensler, yeni kontakt lens kullananlar için uygun olduğu kadar, kontakt lensi spor ve seyahat gibi aktiviteler sırasında gözlüğe alternatif olarak denemek isteyenler için de uygundur. Sürekli bakım gerektirmeyen günlük lensler yeni başlayanlar için ideal bir başlangıç noktasıdır. Göz kontrolünüz sırasında doktorunuzun onayını alarak günlük lens kullanmaya başlayabilirsiniz.

Lens kullanmaya yeni başlayacaksanız ve kontakt lensler hakkında sorularınız varsa, uzman müşteri hizmetlerimize
444 53 67 (444 LENS) nolu telefon üzerinden ulaşabilir veya [email protected] mail adresimiz üzerinden bize her zaman yazabilirsiniz.

Günlük Lenslerin Gözde Kalma Süresi

Kontakt lens üreticileri tarafından belirtilen, günlük lens kullanım süreleri ortalama 12 saat ile 16 saat arasında değişmektedir.

Silikon hidrojel günlük lensler, hidrojel günlük lenslere kıyasla gözlere daha yüksek oksijen geçişi sağlar. Saydam günlük lenslerinizin kullanım süresi, size ne tür kontakt lenslerin reçete edildiğine ve göz doktorunuzun ne önerdiğine de bağlıdır. Bununla birlikte, takma süresi aynı zamanda göz sağlığınıza, göz yapınıza ve göz doktorunuzun sizinle ayrıntılı olarak görüşeceği diğer faktörlere de bağlıdır.

Günlük Lenslerin Üretildiği Malzemeler

Günlük kontakt lensler, genellikle hidrojel ve silikon hidrojel olmak üzere iki tür polimer malzemeden üretilirler.

Bu materyallerden üretilen kontakt lensler çok yumuşaktır, yüksek oranda su tutabilirler ve yüksek konforu sağlayabilirler. Fakat silikon hidrojel materyalden üretilen lenslerin oksijen aktarabilirlikleri hidrojellere göre çok daha yüksektir.

Günlük Lensleri 2 Gün Kullanabilir Miyim?

Hayır, tek kullanımlık lenslerin tekrar kullanılması önerilmez. Günlük kullan-at lensler adından da anlaşılacağı üzere günlük lenslerdir. Sadece 1 günlük kullanıma uygundur. Gün boyu lenslerin üzerinde birikecek olan kir, protein ve diğer kalıntılar nedeniyle günlük lensler 1 günden fazla kullanılmamalıdır.

Günlük Lensler Güvenli Midir?

Evet güvenlidir. Günlük lensler, her güne yeni bir çift lens takılarak başlandığı ve gün sonunda atıldığı için güvenilir ve hijyeniktir.

Günlük Tek Kullanımlık Lenslerle Uyunur Mu?

Günlük lensler uyanık olunan saatlerde takılır, uzun süreli uykuya dalmadan önce çıkarılıp atılması gerekir.

Günlük Lens İle Uyuyakaldım, Ne Yapmalıyım?

Günlük lensleriniz takılıyken televizyonun karşısındaki kanepede uyuyakaldıysanız büyük ihtimalle gözlerinizde kuruluk hissiyle uyanacaksınız, bu nedenle lensleri hemen çıkarmayın, önce birkaç kez göz kırpın ki gözyaşları gözlerinizde dağılsın, göz yaşı gözü nemlendirir ve kayganlaştırır böylece kontakt lensler biraz daha yumuşak hale gelir. Gözlerinizi daha fazla nemlendirmek için, ek olarak koruyucu içermeyen göz damlası da tercih edebilirsiniz. Kuruluk hissi geçtikten sonra yumuşak günlük lenslerinizi dikkatlice çıkarın ve atın. Yeni bir çift lens takmadan önce gözlerinizi dinlendirin.

Günlük Lens Kutusunda Kaç Adet Lens Var?

Tek kullanımlık lenslerin 1 kutusu içerisinde genellikle 30 adet lens bulunur.
İki göz değerleriniz aynı ise bir kutu lensi 15 gün kullanabilirsiniz. Eğer iki göz numaranız farklı ise her bir gözünüz için birer kutu günlük lens almanız gerekir. 2 kutu günlük lens 1 aylık lens ihtiyacınızı karşılar.

1 kutu içerisinde 30 adet lens bulunan günlük lenslerinizi tek seferde hızlı ve en uygun fiyatlarla temin için lens marketin indirimli günlük lens setlerini incelemenizi öneririz.

Johnson & Johnson, Cooper Vision, Bausch + Lomb, Alcon olmak üzere dünyanın en büyük lens üreticilerinin en iyi günlük lens markalarını ve bu markaların tüm günlük lens çeşitlerini, en uygun lens fiyatları ile lens market’ten temin edebilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.
ScrollBizi Arayın