Lens Blog
Kontakt Lenslerle İlgili Soru ve Cevaplar

Kontakt Lenslerle İlgili Soru ve Cevaplar

08.05.2019


Kontakt Lenslerimi Gece Yatarken De Takabilir Miyim?

Markalara göre değişmekle birlikte 6 ile 30 gün/gece boyunca sürekli (gece gözde kalabilen) kullanılabilen lensler bulunmaktadır. Gece gözde kalabilme özelliğine sahip kontakt lenslerin göz yapınıza uygun olup olmayacağına göz hekiminiz yapacağı ölçümler ve uygulama sonucunda karar verecektir.

Lenslerimi Göz Doktorumun Bana Önerdiğinden Daha Uzun Süre Takarsam Ne Olur?

Zamanla, lenslerinizin üzerinde birikintiler ( protein,yağ) oluşacak, lensinizin yapısında bozulmalar meydana gelecektir. . Bunlar da önerilen kullanım süresini aşan lenslerde rahatsızlık hissetmenize, bulanık görmenize, enfeksiyona neden olabilir. Mutlaka göz doktorunuzun size tavsiye ettiği süre içerisinde kontakt lenslerinizi değiştirin.

Kontakt Lens Bozulur Mu ?

Paketinde Duran, Açılmamış Kontakt Lenslerim Bozulur Mu?

Son kullanma tarihi, kontakt lenslerin ve içinde bulunduğu solüsyonun steril kaldığı süreyi göstermektedir. Son kullanma tarihi geçmiş olan hiç bir lens kullanılmamalıdır.

Kontakt Lensler Göz Ve Sol Göz İçin Ayrı Ayrı Mı Üretilir?

Hayır. Tüm kontakt lenslerimiz her iki gözde de kullanılabilir. Hangi lensin, hangi göze takılacağı sadece reçetenize bağlıdır.

Kontakt Lenslerimin Tersine Dönüp Dönmediğini Nasıl Anlarım?

Lensi parmağınızın ucuna yerleştirin. Yandan baktığınızda lens bir kase gibi durmalı, lensin kenarları yukarı doğru bakmalıdır. Yandan baktığınızda lensin kenarları dışarı doğru ise (yemek tabağı şekilde) lens tersine dönmüştür. Gözünüze taktığınızda rahatsızlık hissettirir ve lens gözünüzden kayar. Bazı marka kontakt lenslerde ise iç ve dış işaretleri bulunmaktadır. Bu işaretlerle lensin doğru konumu ayırt edilebilir.

Kullanmakta Olduğum Lensler İçin Özel Bir Solüsyon Var Mıdır?

Kontakt lensler için çok sayıda kontakt lens solüsyonu bulunmaktadır, ancak bu konuyu göz doktorunuza danışmanızı öneririz. Size ve kullandığınız lenslere en uygun solüsyonu en iyi göz doktorunuz bilebilir.

Gözünüze Bir Şey Kaçmışsa Ve Yanınızda Solüsyon Yoksa, Lensi Çıkartıp Üzerine Tükürün Demişlerdi. Doğru Mudur Veya Güvenli Midir?

Kesinlikle doğru ve güvenli değildir. Ağız içi steril bir ortam değildir. Lenslerinizi ıslatmanız gerekirse, sadece kontakt lens ıslatıcı damlaları ya da çok amaçlı kontakt lens solüsyonlarını kullanın. Göz doktorunuz sizin ve kontakt lensleriniz için en uygun lens solüsyonunu önerecektir.

Kontakt Lenslerle Yüzebilir Miyim?

Yüzme veya banyo sırasında kontakt lenslerin su ile teması hem lenslerin enfekte olmasına hemde lensin yapısının bozulmasına neden olabilir. Özellikle yüzme ve diğer su sporları gibi, suya maruz kalabileceğiniz aktiviteler sırasında kontakt lenslerinizi yüzücü gözlüğü ile kullanıp, kullanamayacağınızı göz doktorunuza danışabilirsiniz.

Lens Suda Bekletirlir Mi ?

Kontakt Lenslerimi Temizlemek Veya Saklamak İçin Su Kullanabilir Miyim?

Hayır. Su steril değildir, çeşitli mikroorganizmalar ve lensinizin yapısını bozakcak kimyasallar içerebilir. . Bu nedenle lenslerinize suyun temas etmesine izin vermeyin. Lenslerinizi temizlemek veya saklamak için sadece çok amaçlı lens dezenfeksiyon solüsyonlarını ya da peroksit bazlı dezenfeksiyon solüsyonlarını kullanın. Size ve kontakt lenslerinize en uygun solüsyonu göz doktorunuz önerecektir.

Temizlerken Lenslerimi Ovalayabilir Miyim?

Genellikle evet. Günümüzde üretilen bir çok çok amaçlı kontakt lens solüsyonu ovalama ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Fakat daima göz doktorunuzun lens bakımı ile ilgili verdiği talimatlara ve lens solüsyonu üreticisinin kullanma talimatlarına uyun.

Uçuş Sırasında Lenslerimi Uçağın İçinde Saklayabilir Miyim?

Kesinlikle evet. Havayoluyla seyahat ederken, lenslerinizi, kutusunu ve solüsyonunu kilitli bir poşete koyun ve seyahat sırasında yanınızda taşıyacağınız çantanın içine yerleştirin. (Yanınıza alabileceğiniz solüsyon boyutu maximum 100ml’dir.) Fakat, çok sık seyahat ediyorsanız günlük lens alternatifini göz hekiminize danışarak değerlendirebilirsiniz.

Kontakt Lensler Gözlükten Daha Mı Pahalı?

Kontakt lenslerin maliyeti aslında çok uygundur. Ayrıca, kontakt lensleri değiştirmek, kırılan gözlüklerinizi değiştirmekten çok daha uygundur.

Numaralı Göz Lensi Kaç TL?

Miyop, hipermetrop, astigmat ve presbiyopi için numaralı lens kullanılabilir. Numaralı lensler, birçok marka tarafından farklı özellikte ve farklı kullanım sürelerinde üretilmektedir. Numaralı göz lensinin fiyatları bu nedenlerden dolayı değişkenlik gösterebilmektedir. Yaygın olarak kullanılan numaralı göz lenslerinden Acuvue Oasys, Acuvue Oasys 1-Day, Air Optix Plus HydraGlyde ve Acuvue Oasys With Transitions’ın fiyatlarını ve daha fazlasını incelemek ve lens siparişi oluşturmak isterseniz https://www.lensmarket.com’u ziyaret edebilirsiniz.

1 Kutu Lens Ne Kadar Gider?

Günlük lens kutularında genelde 30 adet, aylık lens kutularında 6 adet ve yıllık lenslerde ise 1 adet lens bulunabilmektedir.
Lens kullanıcısının göz değerleri aynı ise bir kutu lens alabilir ancak her iki gözü içinde aynı kutudan lens kullanacağı için daha çabuk bitecektir.
Eğer lens kullanıcısının 2 göz değeri farklı ise, her gözü için bir kutu olarak en az 2 kutu lens alması gerekir. Bu durumda da her bir gözü için bir kutu lens aldığı için kullanım süresi daha uzun olacaktır.

Göz için Lens Nereden Alınır?

Göz için Lens Nereden Alınır?

Uzak, yakın, astigmat veya presbiyopi görme kusuru olan kişiler, kontakt lens kullanabilir. Göz için kontakt lens, lens reçetesi ile Lensmarket.com’dan alınır tabii ki.😊
Göz rengini değiştirmek isteyenler ise numaralı veya numarasız renkli lensi tercih edebilir. Numaralı renkli lens veya numarasız renkli lens nereden alınır derseniz onun da cevabı aynı; www.lensmarket.com veya Lensmarket mobil uygulamasından.

Şeffaf Lens Var Mı?

Saydam lensler, bir diğer adıyla şeffaf lensler olarak bilinmektedir. Şeffaf lensleri göz hekimi onayı ile görme kusuru olan kişiler kullanabilir. Şeffaf lensler, estetik amacı ile kullanılmamaktadır. Sadece görme bozukluğu olan kişilerin görüşünü netleştirmek üzere kullanılabilmektedir.

Lensler Günde Kaç Saat Gözde Kalmalı?

Kontakt lenslerin çoğunluğu sabah uyanıp takılıp, akşam çıkarılmaktadır. Ancak bazı lensler gece gözde kalmaya da uygundur. Gece kullanımına uygun olan lensleri kullanıcı, hekimi izin verirse gece de kullanabilir.
Ancak genel ve yaygın kullanım sabah takılıp, akşam çıkarılan lenslerdir. Günlük kullan-at lenslerin gün sonunda çöpe atılıp, her sabah yenisine geçilmesi gerekir. Aylık lenslerin ise, 30 günlük kullanım süresi boyunca düzenli olarak lens solüsyonu ile temizlenerek lens kabında bekletilmesi gerekir.

Aylık Lens Kaç Saat Gözde Kalmalı?

Lenslerin gün içerisinde kaç saat gözde kalması gerektiği üreticilerin yaptığı çalışmalarla ortalama olarak belirlenir. Bunun nedeni her kullanıcının göz yapısı, gözyaşı dengesi, bulundukları ortamların farklı oluşudur. Bundan dolayı net bir süre vermek zor olsa da sabah takılan bir lens genellikle akşam saatlerine kadar kullanılabilir. 30 günlük süre boyunca her gün düzenli lens bakımlarını yaparak lenslerinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hem gece hem de gündüz kullanımına uygun aylık lensleri, ürün ve kişi özelinde ayrıca değerlendirilerek ilerlenmesi gerekebilmektedir.

Günlük mü Aylık Lens Mi?

Eğer önceliğiniz pratiklikse cevap tabii ki günlük lens.
Ancak her gün lens bakımı için birkaç dakika ayırmakta ne var, lens kabı ve solüsyon taşımakta benim için sorun değil derseniz aylık lenste tercih edebilirsiniz.

Lens Her Gün Takılır Mı?

Lensler ideal kullanım sürelerine sadık kalınarak ve hijyenlerine önem verilerek sürekli olarak kullanılabilir.

Lensi Devlet Öder Mi?

Bazı özel lensler haricinde Kontakt lensin ücreti devlet tarafından karşılanmamaktadır.

3 Aylık Lens Kaç Ay Kullanılır?

Lens kullanıcılarının göz sağlığı için lenslerin kullanım sürelerine uymaları çok önemlidir. Bu nedenle 3 aylık lensler, 3 ay süre ile kullanılmalıdır. Aylık lens kutularında 6 adet lens bulunur. Eğer kullanıcının 2 göz değeri aynı ise bir kutu aylık lensi (6 adet), 3 ay süre kullanabilirler.

Aylık Lens ile Uyunur Mu?

Aylık Lens ile Uyunur Mu?

Aylık lenslerin birçoğu gece kullanımı için tasarlanmamıştır. Air Optix Night and Day Aqua, Biofinity , Purevision 2 gece kullanımına uygundur. Göz hekiminiz uygun görürse bu ürünleri hem gündüz hem de gece olarak kullanabilirsiniz. Aylık gündüz ve gece için belirlenen gün sayıları farklılık göstereceği için her ürün özelinde ideal kullanım önerisi ayrıca incelenmelidir.

Reçetesiz lens Alınır Mı?

Göz muayenesi sonrası eğer göz hekimi, uygun görürse kontakt lens reçetesi yazar. Sadece lens reçetesi olan kişiler kontakt lens kullanabilir. Reçetesiz lens alınmamalıdır.

Lens Kullanma Yaşı Kaç?

Lens kullanmaya başlamak için bir alt yaş sınırı bulunmamaktadır. Göz muayenesi sonrası hekim onayı ile herkes lens kullanabilir. Lens kulanım sürecinin sağlıklı ilerleyebilmesi için kişinin kendi öz bakımını doğru şekilde yapabiliyor olması önem taşır.

Doktorlar Lens Öneriyor Mu?

Kişinin göz yapısı ve göz değerleri gibi faktörlere göre değişkenlik gösterebilse de eğer hastanın özel bir durumu yok ise birçok kişi için, göz doktorları lens reçetesi oluşturmaktadır.

Doktora Gitmeden Lens Alınır Mı?

Lens reçetesi olan kişiler, 1 yıl süre ile lens satın alabilir. 1 Yıl sonrasında yeniden muayene olarak lens reçetelerini yenilemeleri gerekmektedir.

En İyi Lens Markası Nedir?

Üretilen materyal, teknoloji ve gerekli testlerin yapılması anlamında dünya devi birçok marka tarafından kontakt lens üretilmektedir. Ancak her kişi için “en iyi lens markası” değişkenlik gösterebilir. Burada lens kullanıcısının göz yapısı ve hekim önerisi sonucu belirleyebilmektedir.

Numaralı Lens Doktor Yazar Mı?

Göz doktorları; numaralı saydam lens, numaralı renkli lens ve numarasız renkli lens reçeteleri oluşturabilmektedir. Hem numaralı hem de numarasız lens kullanımı için doktor muayenesi ve lens reçetesi gerekmektedir.

Lens ile Yatılır Mı?

2 Haftalık ve aylık lenslerden bazıları gece kullanımına da uygundur.
Acuvue Oasys, Biofinity, Biofinity Toric, Air Optix Night and Day Aqua lensleri gece de kullanılabilmektedir. Ancak gece kullanımı olduğunda, lensin kullanım süresi ve bakım sıklığı değişiklik göstermesi gerekebilir. Bu nedenle de ürün özelinde incelenerek ve bilgi alınarak kullanımı gerçekleştirilmelidir.

Lensle 1 Saat Uyunur Mu?

Gelişen teknoloji ve yeni materyaller sayesinde birçok aylık kontakt lens uyumaya uygun olarak üretilmektedir. Gözlerimizin ihtiyacı olan oksijenin geçişi, uyuduğumuzda göz kapaklarımızın kapanması nedeniyle bir miktar düşer. Bu nedenle kullandığımız lensin de gözler kapalı iken, korneaya ihtiyacı olan oksijeni aktarabilmesi gerekir. Ayrıca lens ne kadar nitelikli olursa olsun kullanıcının göz yapısının da buna uygun olması gereklidir. Göz hekiminiz lens ile uyuyup, uyuyamayacağınızı size bildirecektir. Bu saydıklarımızdan dolayı da özellikle uyumaya uygun olmayan lensler ile 1 saat gibi kısa bir süre de olsa uyunmamalı, uyumaya uygun bir lens kullanıyorsanız da doktor önerisi mutlak dikkate alınmalıdır.

Lensle Banyo Yapılır Mı?

Kontakt lenslerin hijyenini koruyabilmesi için, su ile temas etmemesi gerekir. Bu nedenle de banyo yaparken lenslerinizi çıkarmanızı öneriyoruz.

Lense Su Gelirse Ne Olur?

Lensin temizliği ve bakımı sadece uygun lens solüsyonuyla yapılmalıdır. Su içerisinde bulunan yabancı kimyasallar (Klor v.b) lensin yapısının bozulmasına neden olabilir. Ayrıca suyun içeriğinde bulunan mikroplardan dolayı da göz sağlığınız zarar görebilir.

Yere Düşen Lens Kullanılır Mı?

Lensler yere düştüğünde, yeniden kullanılmamalıdır. Eğer lensleriniz yere düştüyse, yeni bir lense geçmeniz gerekir.

En Fazla Kaç Numara Lens Olur?

Lenslerin üretici firmalarına göre, belirlenen lens üretim değer aralıkları değişiklik gösterebilir. İlave olarak bazı firmalar özel sipariş ile farklı numaraların üretimini de gerçekleştirebilmektedir. Özel üretimli lenslerde neredeyse her ihtiyacı karşılayacak derecelerde lens üretilmektedir.

1 Yıllık Lens Var Mı?

1 yıl kullanım süresine sahip lensler de bulunmaktadır. Tıpkı aylık lensler de olduğu gibi günlük olarak solüsyon ile bakımları yapılır. Bunun yanında enzim tabletleri ve peroksitli solüsyonlar da kullanılmaktadır.

Kontakt Lens Ne İşe Yarar?

Kontakt lensler Miyopi, Hipermetropi, Astigmat, Presbiyop kırma kusurlarını düzelterek kullanıcının net görüş elde etmesini sağlayan optik aletlerdir.

Kontakt Lens Neden Yapılır?

Kontakt lenslerin üretildiği materyaller farklılık gösterebilse de, 2000’li yıllardan sonra yüksek oksijen geçirgenliği ile lens kullanıcılarına sağladığı yüksek konfor ile silikon hidrojel’in kullanımı yaygınlaşmıştır. Senofilcon A, Lotrafilcon B, Samfilcon A gibi hammaddeler kullanılabilmektedir.

Şeffaf Lens Gözde Belli Olur Mu?

Şeffaf lensler genellikle, renksiz olarak üretilmektedir. Bu nedenle de lens kullanıcısının göz rengini değiştirmeden sadece net bir görüş sağlar. Ancak bazı lens üretici firmaları, şeffaf lenslerin solüsyon içinde daha kolay bulunabilmesi için çok hafif bir renk kullanabilmektedir. Bu renge visibility tint (Görünürlük rengi) adı verilir. Bu renk, lens kullanıcısının göz renginde bir farklılık yaratmadığı için dışarıdan genellikle anlaşılmamaktadır.

Göz Kuruluğu İçin Hangi Lens?

Göz kuruluğu birçok nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. Yüksek ekran süresi, klima veya ısıtıcı kullanılması göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Göz kuruluğu yaşayan lens kullanıcıları, göz damlası kullanarak gözlerini nemlendirebilir.

Miyop Olan Lens Kullanabilir Mi?

Miyop, yani uzağı göremeyen kişiler, saydam kontakt lens veya numaralı renkli lens kullanabilmektedir.

Miyop için Hangi Lens?

Miyop görme kusuru olan kişiler, sferik lens kullanabilir.

İnternetten Lens Almak Güvenli Mi?

İnternetten Lens Almak Güvenli Mi?

İnternetten Lensmarket.com üzerinden sipariş oluşturacaksanız, sipariş vermek 20 yılı aşkın süredir olduğu gibi bugünde güvenli. 😊

Dereceli Lens Nereden Alınır?

Dereceli şeffaf lens, dereceli renkli lens, toric lens, sferik lens, multifocal lens, özel lens Lensmarket.com’dan alınır. 😊

Lens Kullanımı Nasıl Olmalı?

Sizin için lens kullanımı için önemli konuları maddeledik.

  • Hijyenin en öncelikli konu diyebiliriz.
  • Lenslerin kullanım sürelerine sadık kalmalısınız, yoksa gözlerinize zarar verebilirsiniz.
  • Lenslerin bakım ve muhafazasına, lensin üretici firması ve hekim önerisi dikkate alınarak uyulmalıdır.
  • Lenslerinizi, lens solüsyonu dışında bir madde ile temas ettirmemelisiniz. Su veya farklı maddeler lenslerinizin bozulmasına veya enfekte olmasına neden olabilir.
  • En az yılda bir kez göz muayenesi olunarak, lens reçetesi yenilenmelidir.

Solüsyon Markaları Neler?

Birçok lens kullanıcısı tarafından lens solüsyonları için lens suyu ifadesi kullanılsa da en doğru ifade, lens solüsyonu demek olacaktır.
Lens solüsyonu markaları ise, Johnson & Johnson, Bausch + Lomb, Cooper Vision, Alcon gibi birçok lens üretici firması tarafından yine lens solüsyonları üretilmektedir.

Lens Kullananalar İçin Göz Damlası?

BioTrue Nemlendirici Göz Damlası ve Systane Hydration ve Drop Defence hem lens kullanıcıları hem de lens kullanmayan kişilere uygun göz damlalarıdır.
Göz damlası satın almak isterseniz Göz Bakım Ürünleri linkini ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Bu makaleyi beğendiniz mi ?

Kalan karakter:

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız.

Yorumunuz bize ulaştı, teşekkür ederiz.

Değerlendirme sonrası uygun olduğu takdirde yayına alınacaktır.

Token Hatası

Lütfen Sayfayı yenileyip tekrar deneyiniz.

Kalan karakter:

Scroll
Bizi Arayın