Lens Blog
Kontakt Lens Kullanımına Dair En Çok Sorulanlar ve Yanıtları

Kontakt Lens Kullanımına Dair En Çok Sorulanlar ve Yanıtları

01.11.2023


Kontakt Lensler Suda Yıkanır mı?

Kontakt lens, lens solüsyonu veya kontakt lens bakım ürünleri dışında bir madde ile temas ettirilmemelidir. Lenslerinizi su ile yıkamaya çalışmanız ve sonrasında lensleri kullanmanız gözlerinize ciddi zararlar verebilir. Solüsyonunuz bittiğinde veya yanınızda olmadığında su ile yıkamak bazı lens kullanıcıları için pratik bir çözüm gibi görünse de asla tercih edilmemelidir.

Kontakt Lensler Gözün Arkasına Kaçabilir mi?

Gözlerimizin arkasında konjonktiva olarak bilinen ince bir zar bulunmaktadır. Gözün beyaz kısmını kaplar. Bu durum da kontakt lenslerin kaybolmasını veya gözlerinizin arkasına sıkışmasını fiziksel olarak imkânsız hale getirir. Bu düşünce bir rivayetten öteye geçmemiştir.

Kontakt Lens Gözden Düşebilir mi?

Lens reçetesine ve hekim önerisine uygun alınmış Kontakt lensler gözün üzerinde kusursuza yakın şekilde konumlanır. Lensler önerilen kullanım süreleri boyunca bu özelliklerini korurlar. Doğru şekilde kullanıldığı takdirde kontakt lensin gözden düşme olasılığı çok nadirdir.

Kontakt Lens Kullanımına Dair En Çok Sorulanlar ve Yanıtları

Çocuklar Kontakt Lens Kullanabilir mi?

Kontakt lens kullanımı için belirlenen bir alt yaş sınırı bulunmamaktadır. Göz doktorunun onayı ve lens reçetesi ile sorumluluk bilinci gelişmiş her yaş grubundan hasta kontakt lens kullanabilir.

İnternetten Kontakt Lens Satın Almak Güvenli mi?

Güvenilir bir siteden reçeteniz ile birlikte satın almayı gerçekleştirdiğiniz sürece kontakt lens ve göz bakım ürünlerini internet üzerinden satın alabilirsiniz. 2002 yılından beri lens kullanıcıları lensmarket.com üzerinden alışverişlerini güvenle gerçekleştiriyor. Dilerseniz siz de sitemizdeki ve sosyal medyadaki marka yorumlarımızı inceleyerek Lensmarket müşteri deneyimi yolculuğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kontakt Lenslerin Bakımı Zor mu?

Lens kullanıcıları biliyor ki kontakt lensi takmak- çıkarmak ve bakımını yapmak çok kolay. Günde sadece birkaç dakikalarını ayırmaları yeterli, sonrasında güvenle lenslerini kullanabilirler. Ancak lens kullanmayan kişiler tarafından kulaktan kulağa yayılan yanlış söylentilerin dikkate alınması sonucu kontakt lens kullanmanın ve bakımının zor olduğuna dair bilgi kirliliği oluşmuştur. Lensi kullanmak veya bakımını yapmak zor değil aksine çok pratiktir.

Kontakt Lens Kullanımına Dair En Çok Sorulanlar ve Yanıtları

İki Farklı Kırma Kusuru Olanlar Lens Kullanabilir mi?

Aynı anda birden çok kırma kusuru olanlar için de uygun lens çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin hem miyop hem de astigmat kırma kusuru olan birisi doktorunun önerisi ile iki kırma kusuru için de düzeltme özelliği olan tek bir kontakt lens kullanabilir.

Kırma Kusuru Olan Kişi Ya Hep Gözlük ya da Hep Kontakt Lens mi Kullanmalı?

Göz doktorunun uygun görmesi ile kişi hem gözlük reçetesi hem de lens reçetesi alabilir. Böylece göz değerlerine uygun şekilde hem gözlük hem de kontakt lens satın alabilir ve dönüşümlü olarak kullanabilir. Ancak biz şimdiden söyleyelim kontak lensin konforuna alışınca gözlüğünüzü kutusundan hiç çıkarmayabilirsiniz.

Kontakt Lens Kullanıyorsanız Gözlerinizi Dinlendirmeniz Gerekir mi?

Eğer doktorunuz aksini önermiyorsa düzenli olarak her gün kontakt lens kullanabilirsiniz. Lens reçetenizde yer alan özelliklere sahip lens satın alıp, doktorunuzun ve lens üretici firmasının önerdiği şekilde lensi kullandığınız sürece, düzenli olarak lens kullanmanızın bir sakıncası bulunmamaktadır.

Gözlük Reçetesi ile Lens Alınabilir mi?

Gözlük ve lens reçetesi birbirinden farklıdır. Lens kullanımı için lens muayenesi olup, göz doktorunuzun uygun görmesiyle lens reçetesi almanız gerekir. Lens kullanımı için gerekli BC ve Dia değerleri gözlük reçetesinde yer almaz. Ayrıca kontakt lensler kornea üzerinde yer aldığından gözlük ve lens numaraları (Dioptri) birbirinden farklı olabilir.

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Bu makaleyi beğendiniz mi ?

Kalan karakter:

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız.

Yorumunuz bize ulaştı, teşekkür ederiz.

Değerlendirme sonrası uygun olduğu takdirde yayına alınacaktır.

Token Hatası

Lütfen Sayfayı yenileyip tekrar deneyiniz.

Kalan karakter:

Scroll
Bizi Arayın