Lens Blog
Lens Nasıl Çıkarılır ?

Lens Nasıl Çıkarılır ?

28.02.2020


Lenslerinizi çıkarmaya hazır mısınız?  

  1. Adım: Lenslerinizi çıkarırken de ilk yapmanız gereken, toz ve kir kalıntılarını temizlemek için lense ve gözünüze dokunmadan önce ellerinizi yıkamak ve kurulamaktır.

  2. Adım: Çıkarmaya çalışmadan önce kontakt lensinizin gözünüzün ortasında olduğundan emin olun. Ortalanmış olup olmadığını anlamak için diğer gözünüzü kapatın. Eğer bulanık görüyorsanız lensiniz olması gereken yerde değil demektir. Aynaya bakarak lensinizi parmağınız yardımıyla ortalayın.

  3. Adım: Alt göz kapağınızı aşağıya doğru çekin.

  4. Adım: Göz kapağınızı aşağıya doğru çekilmişken, parmağınızı lensin alt kenarına koyun ve gözünüzün beyaz kısmına doğru aşağı kaydırın.

  5. Adım: Kontakt lensi nazikçe başparmağınız ve işaret parmağınız arasına sıkıştırın ve gözünüzden ayırın.

Faydalı Not:İlk önce sağ gözünüzdeki lensi çıkarmayı alışkanlık haline getirin, böylece lenslerinizi karıştırma riskini azaltmış olursunuz.

Ayrıca, aşağıda yer alan Lens Nasıl Çıkarılır Video’ lu anlatım da size yardımcı olabilir.

Lenslerinizi çıkarırken sorun yaşıyorsanız, dikkat etmeniz gereken küçük ipuçları:

❇ Eğer zorlanıyorsanız ilk birkaç seferde lenslerinizi çıkarma işlemini aceleye getirmeyin, bunun için biraz zaman ayırın.

❇ Kuru gözlere sahipseniz ve lenslerinizi çıkarmakta zorlanıyorsanız kayganlaştırıcı suni gözyaşı damlaları yardımıyla lenslerinizi rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

❇ Çıkarma işlemi sırasında lensiniz elinize yapışırsa ya da lensin kenar kısımları katlanarak birbirine yapışırsa üzerine birkaç damla lens solüsyonu dökerek bekleyin, aksi halde lensinizi yırtabilirsiniz.

Lens Bakımı Nasıl Yapılır?

Lens Nasıl çıkarılır
  1. Adım: Kontakt lensinizi avucunuzun içine alın ve size önerilen kontakt lens solüsyonundan bir kaç damla lensinizin üzerine dökün. Diğer elinizin işaret parmağı ile nazikçe lensin iki yüzünü de ovalayın.

  2. Adım: Bol miktarda kontakt lens solüsyonu kullanarak lensinizi durulayın.

  3. Adım: Kontakt lens kabınızı kontakt lens solüsyonu ile doldurun ve temizlenmiş kontakt lensinizi uygun bölmeye yerleştirin. Kapağını sıkıca kapatın ve aynı işlemi diğer lens için de uygulayın. Solüsyonu emmeleri ve dezenfekte olmaları için kontakt lenslerinizi en az dört saat kabında, solüsyon içinde bekletin.

  4. Adım: Kontakt lenslerinizi gözünüze taktıktan sonra lens kabındaki solüsyonu boşaltın. Lens solüsyonu ile boş kabı durulayın ve kabın içinin kuruması için kapağını açık bırakın.

❗ Uyarı: Lenslerinizi saklamak ya da temizlemek için asla su kullanmayın. Kontakt lenslerinizi dezenfekte etmek için gerekli maddeler suda yoktur. Hatta lenslerinizi suyla temizlemek sudaki bakterilerin lens üzerine bulaşmasına ve kirliliğe neden olabilir ve gözlerinize düzeltilemez zararlar verebilir.

Eğer günlük kullanımlı lensler kullanıyorsanız yukarıda anlatılan saklama prosedürü sizin için geçerli değil.Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Bu makaleyi beğendiniz mi ?

Kalan karakter:

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız.

Yorumunuz bize ulaştı, teşekkür ederiz.

Değerlendirme sonrası uygun olduğu takdirde yayına alınacaktır.

Token Hatası

Lütfen Sayfayı yenileyip tekrar deneyiniz.

Kalan karakter:

Scroll
Bizi Arayın